1. Etická vs Udržitelná vs Pomalá móda

Pokud již začínáte objevovat pomalou/udržitelnou/etickou módu, už jste o některém z těchto výrazů slyšeli. Zajímalo vás, co přesně znamenají a jaké jsou mezi nimi rozdíly? Ještě předtím, než začneme s popisem jednotlivých slov, je třeba si uvědomit, že termíny “udržitelná móda” a “slow fashion” mají víceméně jasně daný význam. Pro termín “etická móda" zatím neexistuje jedna univerzální definice a interpretace tohoto pojmu se může lišit u společností i lidí, kteří se touto problematikou zabývají.

Udržitelná móda (Sustainable Fashion)

Termín udržitelná se týká dopadů výroby tohoto oblečení na životní prostředí, což zahrnuje např. využívání pesticidů během pěstování bavlny a dalších plodin používaných k výrobě udržitelných materiálů, nakládání s vodou a odpadem, spotřeba energií, využívání recyklovatelných materiálů, barviva a často také vlastní balení a distribuce zboží.

Pomalá móda (Slow fashion)

Slow fashion odkazuje především ke stylu, designu a kvalitě oděvu jako takového. Stojí mimo hlavní proud módního průmyslu a neřídí se aktuálními trendy. Nové kolekce nevycházejí každý měsíc, ale v rámci ročních období. Pracuje s unikátností každého kusu a individuálním přístupem ke stylu. Oblečení je vyráběné tak, aby vydrželo déle, než jednu sezónu, což klade vysoké nároky na kvalitu zpracování a použité materiály, které mají od přírody vynikající vlastnosti a poskytují vysoký komfort.

Etická móda (Fair trade)

Etická móda, jak již název napovídá, se zabývá etickou stránkou výroby oblečení. Jedná se především o důsledné dodržování lidských práv, boj proti dětské práci, zajištění dobrých a bezpečných pracovních podmínek, vyplácení spravedlivé mzdy a je směřována na podporu komunit farmářů a dělníků do rozvojových oblastí a zemí třetího světa. Pojem zahrnuje celý proces výroby od pěstování bavlny, zpracování, samotnou výrobu oblečení a jeho distribuci. Do kategorie “etické” můžeme zařadit také veganskou módu, která odmítá jakékoliv zneužívání a týrání zvířat. Etická móda obecně zahrnuje výrobu oblečení, které je vyráběno s respektem k životnímu prostředí a živým organismům (včetně lidí), které v něm žijí.


Bodové shrnutí na závěr:

• Udržitelná móda (Sustainable fashion) - Ohled k životnímu prostředí 


• Pomalá móda (Slow fashion) - Upřednostňuje kvalitu nad kvantitou

• Etická móda (Fair trade) - Lidská práva a obecná ohleduplnost

UDRŽITELNOU MÓDU

 

13.5.2019