3. 10 faktů o konopí

Materiály vyráběné z konopí jsou velice odolné, ale zároveň měkké a citlivé k pokožce, neopotřebovávají se a opakovaným nošením se zjemňují. Konopí využívané na výrobu látek pro naše oblečení je pěstované a tkané s veškerou péčí a snahou chránit naší planetu. Když lidé slyší pojem “konopné oblečení”, často si vybaví vytahané a neforemné oblečení, což nemůže být dále od pravdy - přesvědčte se sami

 

10 faktů o konopí

1. Šetrné k životnímu prostředí

K pěstování konvenční bavlny je celosvětově spotřebováváno okolo 25% z celkového objemu pesticidů, zatím co k pěstování konopí se pesticidy nevyužívají vůbec.

2. Silnější než bavlna

Konopí se kvůli své pevnosti využívalo při výrobě lan a plachet a ze stejných důvodů se využívá až do dnešní doby. Krásu tohoto materiálu oceníte teprve po několika vyprání, kdy si zachovává svou pevnost, ale na dotek se zjemňuje.

3. Dlouhá historie Výroby

Oblečení se z konopí vyrábí už po staletí - Výroba konopného oblečení má dlouhou tradici, která sahá až do období okolo roku 1820. Odhaduje se, že 80% všech textilií bylo v této době vyráběno právě z konopí, včetně záclon, povlečení a dokonce i boty.

4. Vhodné pro alergiky

Konopné tkaniny mají samy o sobě antibakteriální a antiseptické vlastnosti, jsou hypoalergenní a proto vhodné i pro tu nejcitlivější pokožku.

5. Chrání proti UV záření 

konopí filtruje škodlivé sluneční záření okolo 15 SPF, ale speciálním druhem zpracováním je možné dosáhnou až 50 SPF, což je nejvyšší dostupný stupeň ochrany.

6. Má termoregulační vlastnosti 

Stejně jako například bambusové oblečení, má i konopí schopnost termoregulace, reaguje a přizpůsobuje se podle okolní teploty a dopřává nám přesně to, co právě potřebujeme.

7. Obohacuje půdy 

Konopí zlepšuje kvalitu půdy, pomáhá k odstranění plevelů a dobře vyvinutý kořenový systém provzdušňuje zhutněnou půdu. Farmáři ji často používají jako předplodinu, vzhledem ke zmíněnému pozitivnímu působení na půdu.

8. Přizpůsobivá a nenáročná rostlina

Konopí je odolná rostlina, která snáší i sušší období, což bude vzhledem k současným klimatickým změnám a horkým létům jedním z rozhodujících vlastností hospodářských rostlin budoucnosti.

9. Ideální na kompostování

Kompost vzniká kombinací aerobních a anaerobních biologických rozkladných procesů, kterým odumřelé rostliny konopí napomáhají a vy se tak můžete přirozeně a efektivně zbavit jakéhokoliv organického odpadu.

10. Výroba kvalitních přírodních produktů

Semena této rostliny mohou být lisovány k výrobě dvou druhů oleje. První je jedlý, chutnající po oříšcích, druhý je primárně užíván do bohatě vyživujících a zvlhčujících kosmetických přípravků.

MÓDA Z KONOPÍ

UDRŽITELNOU MÓDU